Notice

 

1..PTA meeting for class IX on  13/11/2017 at 9:00 a.m

2.PTA meeting for class XI on  19/11/2017 at 9:00 a.m

3. PTA meeting for class X on 21/01/2017 at 9:00 a.m

 

 

 


Home arrow Academic arrow Project/Activities- arrow Sports and Games
GAMES AND SPORTS
Article Index
GAMES AND SPORTS
Page 2

                                     SPORTS ACHIEVEMENT -2012-2013 click here

                                    SPORTS  ACHIEVEMENT-2011-2012

            CHESS  -  MARTHANDAN  -VI C Secured first position in Kerala State Chess Championship
            Shreya Bose Secured First in U15 State Ranking Badminton Tournament - Single
            Nazreen Farhath secured first position in U13 State Ranking Badminton tournament Single
           Nazreen Farhath secured first position in U17 State Ranking Doubles Badminton tournament.

                    SPORTS  ACHIEVEMENT-2010-2011

 NATIONAL LEVEL

 SL.NOEVENTCATEGORYNAMEPOSITION
1ROLLAR SKATING 3000MTS ROAD RACEU-17VISHNU. K .VINAYANGOLD
2TABLE TENNIS TEAM CHAMPIONSHIPU-17AKHILESH  VISWANATHANGOLD
3TABLE TENNIS DOUBLESU-17AKHILESH  VISWANATHANGOLD
4BADMINTON TEAM CHAMPIONSHIPU-14SHREYA BOSEGOLD
5BADMINTON TEAM CHAMPIONSHIPU-14REZA FARHATHGOLD
6BADMINTON TEAM CHAMPIONSHIPU-14NAZREEN FARHATHGOLD
7BADMINTON INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPU-14SHREYA BOSEGOLD
8BADMINTON TEAM CHAMPIONSHIPU-17BONEETHA BOSEGOLD
9BADMINTON TEAM CHAMPIONSHIPU-19RAKHI.B.MENONGOLD
10VOLLEY BALL MEGHA CHANDRANGOLD
11VOLLEY BALL MINU MATHEWGOLD
12VOLLEY BALL ANJANA SUNIL KUMARGOLD
13VOLLEY BALL SARANYA.V.RAJGOLD
14BASKET BALL IRISH KRISHNANSILVER
15TABLE TENNIS TEAM CHAMPIONSHIPU-19AHLAD AJAYSILVER
16TABLE TENNIS INDIVIDUALU-19AHLAD AJAYBRONZE
17TABLE TENNIS DOUBLESU-19AHLAD AJAYBRONZE
18BADMINTON INDIVIDUALU-17BONEETHA BOSEBRONZE
19BADMINTON TEAM CHAMPIONSHIPU-17NELVIN JOSEPHBRONZE

 

STUDENTS SELECTED FOR SGFI-2010-2011

1.       MINU MATHEW                  -VOLLEY BALL

2.       ANJANA SUNIL KUMAR     -VOLLEY BALL

3.       MEGHA  CHANDRAN         -VOLLEY BALL

 
  REGIONAL LEVEL
SL.NO.EVENTCATEGORYNAMEPOSITION
1ROLLER SKATING 300 M ROADRACEU- 17VISHNU.K.VINAYANGOLD
2ROAD-1 IN ROLLER SKATINGU-17VISHNU.K.VINAYANGOLD
3CHESSU-14SURABHI.S GOLD
4  VOLLEY BALL GIRLS K.V.ERNAKULAMGOLD
5BADMINTON SINGLESU-14 SHREYA BOSEGOLD
6BADMINTON DOUBLESU-14SHREYA BOSEGOLD
7BADMINTON DOUBLESU-14REZA FARHATGOLD
8 BADMINTON DOUBLESU-17BONEETHA BOSEGOLD
9BADMINTON DOUBLESU-17AISWARIGOLD
10TABLE TENNIS U-19AHLAD AJAYGOLD
11TABLE TENNIS SINGLES U-17AKHILESH VISWANATHANSILVER
12BADMINTON SINGLES U-17BONEETHA BOSESILVER
13BADMINTON DOUBLESU-19RAKHI.B.MENON BRONZE
14BADMINTON DOUBLESU-19 VIJAYALAKSHMIBRONZE
 

COCHIN CLUSTER

CLUSTER LEVEL COMPETITION

SL.NO.

EVENT

SCHOOL

POSITION

1

VOLLEY BALL BOYS

 KV ERNAKULAM

FIRST

2

VOLLEY BALL GIRLS

KV ERNAKULAM

FIRST

3

BASKET BALL BOYS

KV ERNAKULAM

SECOND

 

 

Newsflash

Congratulation to all the students and Teachers >>AISSCE RESULT 2016 Appeared : 191 Pass : 190 Pass Percentage 99.48% >> 43 Students got above 90% AISSE RESULT 2016 Overall Pass % 100 - Appeared : 214 Pass :214 >>77 Students got CGPA 10

OUR PRINCIPAL

   

       Shri. R Surendran

              Principal 

Statistics

Visitors: 527931
Website owned & maintained by Kendriya Vidyalaya Ernakulam
Designed, Developed & Hosted by National Informatics Center, Kerala